top of page

MUAY THAI

muay thai.jpg

Muaythai nedir?

          Tayland boksu olarak da ifade edilen muaythai, Tayland'da ortaya çıkmış dövüş sporudur. Yumruk, diz, dirsek ve tekmelerin kullanıldığı sert bir dövüş sanatıdır. Bunun yanında, mistik müziği, koreografik dansı ile estetik bir spor branşıdır.

          Başta Tayland olmak üzere Myanmar, Kamboçya, Laos gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde uygulanır. Muaythai, IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) tarafından tanınmaktadır.


Muaythai nasıl yapılır?

          Muaythaide eller, dirsekler, tekmeler ve dizler temel saldırı tekniklerinde kullanılmaktadır. Muaythaide tekme, yumruk ve blokların hepsinde bütün bedenin kalçanın dönüşüyle birlikte kullanılması söz konusudur ve bu tekniklere diğer savaş sanatlarından daha yavaşlık vermekle birlikte daha büyük bir güç kazandırmaktadır.

          Müsabaka öncesinde yarışmacılar, belirli seremonik dansları yaparlar. Tam temaslı diğer dövüş sporlarında olduğu gibi Muaythaide de kondisyonun önemli bir yeri vardır. Ring koşullarının gerektirdiği sertlik ve kondisyon için gereken çalışmalara muaythaide özellikle yer verilmektedir.

          Diğer bazı mücadele sporları antrenmanında kullanılan koşma, gölge boksu, ip atlama, vücut direncine dayalı egzersizler, sağlık topu egzersizleri, karın kasları egzersizleri ve bazı durumlarda ağırlık antrenmanı gibi çalışmalar muaythaide de uygulanır. Muaythai, "diz, dirsek, yumruk ve tekme" vuruşlarından dolayı “8 organ dövüşü” olarak da adlandırılır.

          Bu spor kondisyon ağırlıklı olduğu için spora başlayacak kişinin nefesinin çok kuvvetli olması gerekmektedir. Bunun için spor uzmanlarıyla birlikte belirli programlar dahilinde çalışmak yararlı olmaktadır.

          

Kulübümüzde Muay Thai?

  •           Kulübümüzde profesyonel grubumuzun yanı sıra, her yaş grubuna hitap etmek üzere bireysel gelişim için ilk defa sporla tanışan bireylere özgü de antrenmanlarımızı sürdürüyoruz. Yani Muay Thai öğrenirken hem eğleneceksiniz, hem de fiziksel olarak gelişiminizi gözlemlerken kendinizi savunmayı öğrenmiş olacaksınız. 

  •           Günümüzde kadınların uğradığı şiddetin yanı sıra bir çok erkek de aynı şekilde şiddete maruz kalıp çaresizce olayın sonlanmasını ve yaralanmadan kurtulmayı bekliyor.

  •           Kavga etmek kesinlikle kaçınmamız gereken bir eylemdir! Ancak öyle bir durumda kalabiliriz ki kaçabilecek hiç bir yerimiz olmaz bu durumda son çare olarak karşımızdakine zarar vermeden olay yerinden kurtulabilmek için her bireyin kendini savunmayı öğrenmeye ihtiyacı vardır.

  •           Covid-19 önlemleri dahilinde ayarlanan gruplarımızda veya dilerseniz size uygun saatlerde özel ders almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

bottom of page