top of page

CİMNASTİK

          Cimnastik vücudu, fiziksel yapısını düzeltme ve geliştirme amacıyla düzenli hareket ettirme sanatı Vücudu çevikleştirmek ve güçlendirmek için yapılan alıştırmaların tümü, idman, kültürfizik Erkeklerde yer alıştırmaları, barparalel barfiks halkalar ve kulplu beygir; kadınlarda yer alıştırmaları eşit olmayan çubuklar barfiks denge kalası alıştırmalarını içeren yarışma disiplini İyileştirme ve öğrenme amaçları güden tıbbi Cimnastik ve eğitim jimnastiğiyse sanat olmaktan çıkıp bilim sayılmaktadır.

          Kulübümüzde cimnastik eğitimi
Temel Cimnastik olarak verilmektedir. Esneklik, kuvvet ve denge çalışmalarıyla Temel Cimnastik hareketlerinin eğitimi verilirken hayatları boyunca tüm spor branşlarında yeteneklerinin hızlı gelişmesi için bu çalışmalar çok önem sağlar.

Cimnastik branşları

 

  • Artistik Cimnastik

          Ülkemizdeki eski adı Aletli Cimnastiktir Sanatsal ya da sanat jimnastiği anlamına gelir.
Erkekler 6 alette yarışır:
- Yer kulplu beygir halka,atlama beygiri,paralel,barfiks
Bayanlar 5 alette yarışır:
- Atlama beygiri kız paraleli denge yer asimetrik paralel

  • Ritmik Cimnastik

          İsveç kökenli bir spordur Oyunculuk bale müzik ve pandomin ile birlikte yapılır Sadece bayanların yaptığı bir branştır. 1983'te Olimpiyatlara dahil edilen Ritmik Jimnastiğin kendine özgkuralları ve puanlama sistemi vardır Türkiye'de 1982 yılında başlayan Ritmik Cimnastik bir yarışma dalı olarak yenidir. Yalnız bayanların yarıştığı branştır Artistik Cimnastikte aletler sabit olmasına karşın ritmik Cimnastikte taşınabilir aletler kullanılmaktadır. Bunlar; çember, top, kurdele, ip, lobuttur Her yıl bunların bir tanesinin kullanımı iptal edilir

  • Genel Cimnastik

          Şu anda gösteri amaçlı yapılmakta olan bu branşta her ülke kendi yarışma kurallarını belirlemektedir Genel Cimnastik, müzik eşliğinde serbest spor giysileri ve taşınabilir her türlaracın kullanılabileceği içerisinde dans, çeşitli Cimnastik hareketleri olan hatta belli bir temayı işleyen ve estetik görünümağır basan bir grup jimnastiğidir Gruplar yalnız bay yalnız bayan olabileceği gibi karma da olabilir Her alette serbest ve zorunlu hareketler vardır Zorunlu hareketler önceden belirlenmiş hareketlerdir Serbest hareketler Cimnastikçilerin kendilerinin düzenledikleri hareketlerdir ve yarışmacıların en başarılı yönlerini gösterebilmek amacını taşırlar.

          Covid-19 önlemleri dahilinde açılan grup seanslarımıza katılabilir, dilerseniz de size uygun saatlerde özel ders alarak daha hızlı gelişim sağlayabilirsiniz. Kayıt olmak için lütfen iletişime geçiniz.

cimnastik.jpg
bottom of page